E-Sigaranın Sigaraya Göre Avantajları

Posted by admin 02/12/2017 0 Comment(s)

Elektronik Sigaranın Sigaraya Göre Avantajları 

Sigara ve Zararları

Türkiye’de büyük – küçük birçok kişide görülen sigara alışkanlığı her geçen gün artmaktadır. Sigaranın zararları her yol denenerek vatandaşlara anlatılsa da, sigara tiryakiliğinden vazgeçmek herkese zor gelmektedir. İçeriğinde birçok zararlı madde barındıran sigara, hem aktif olarak içenlere hem de etrafındaki pasif içici olanlara ciddi zararlar vermektedir.Nikotin ve buna bağlı diğer zararlı maddelerin sigaranın dumanı ile vücuda girmesi sonucu öncelikle akciğerlerde ciddi sorunlar görülür. Kişide nefes darlığı ve öksürme ile kendini gösteren şikâyetler zamanla artarak akciğer kanserine dönüşmektedir. Bununla beraber ciddi kalp rahatsızlıkları da meydana getiren sigara, kalp krizine neden olmaktadır. Sonu ölümle biten ciddi hastalıklara neden olan sigara, bazı kişilerin kollarını ve bacaklarını kaybetmesine neden olmuştur. Ülkemizde sigaranın bıraktırılması amacı ile farklı birçok proje hayata geçirilmiştir. Ancak sigara içerisinde bulunan uyuşturucu özellikli madde nedeni ile bağımlılık oluştuğu için bırakması da zor olmaktadır.
 
 
Sigara içenleri bu zararlı etkilerden kurtaracak olan bir gelişme yaşanmıştır ve elektronik sigara denilen e – sigara piyasaya sürülmüştür. İlk zamanlar etkisi ve faydası pek bilinmeyen e – sigaraya olan talep çok azken, zamanla avantajlarının anlaşılması ile e-sigara ve sigara karşılaştırması yapılmaya başlanmıştır. Sigaraya göre çok farklı olan elektronik sigara, hem kullanımı hem de sağlık açısından sigaranın zararlarından korumaktadır. E-sigara ve sigara arasında seçim yapmak durumunda kalan birçok insan, tercihini elektronik sigaradan yana kullanmaktadır. Birçok ülkede elektronik sigaraya yönlendirmeler için kampanyalar düzenlenmektedir. Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen elektronik sigara, birçok yönden avantaj sağlar.
 

Elektronik Sigara

Sigarayı bırakamayanlar için geliştirilmiş olan elektronik sigara, en etkili sigara bırakma yöntemlerinden biridir. Sigaranın sağlığa olan ciddi zararları herkes tarafından bilinmektedir. Ancak nikotinin yaratmış olduğu bağımlılık etkisi ile herkes zararını bilse de hiç kimse sigarayı bırakamamaktadır. Hatta her geçen gün sigara içen sayısı artmaktadır. İçeriğinde yer alan kanserojen maddeler nedeni ile ölümlere neden olan sigara yerine geliştirilen elektronik sigara, birçok ülkede sigara bıraktırması nedeni ile doktor tarafından reçete olarak yazılmaktadır.
 
 
Elektronik sigara sayesinde sanki gerçek sigara içiyormuş izlenimine kapılan kişiler, sigara kulamla bağımlılığından yavaş yavaş kurtulmaktadır. Ayrıca bu sayede sigara içerisinde bulunan kanserojen maddelerden kendilerini korumuş olmaktadır. Çünkü elektronik sigara içerisinde kanserojen madde yoktur. Birçok kişi elektronik sigaranın sigaraya göre avantajları nelerdir merak etmektedir. Özellikle sigara tiryakisi olanlar ve bırakmak istese de bir türlü sigarayı bırakamayan kişiler, elektronik sigaranın avantajları konusunda araştırma yapmaktadır.
 
Elektronik sigara, ekonomik açıdan da avantaj sağlamaktadır. Bir paket normal sigaranın fiyatları tütün pahalı olduğu için çok yüksektir. Elektronik sigara bir kere alınmaktadır ve bir daha elektronik sigaraya para verilmemektedir. Elektrikle şarj edilerek kullanılan elektronik sigara içerisine istenilen aromalarda likit kullanılmaktadır. Bu likitler hem hoş bir aroma verirken hem de sigaranın ağır kokusundan kurtarmaktadır. Ekonomik faydalarından çok sağlığa faydası olan elektronik sigara, el alışkanlığına son vererek sigara kullanımını azaltmaktadır. Ayrıca dudak tiryakileri için de birebirdir. Sigara kullanırken içerisinde bulunan nikotin ve zararlı maddeler duman yolu ile hem içen kişiye hem de o ortamdaki herkese zarar vermektedir. Ancak elektronik sigara modelinde duman değil buhar verilmektedir. Elektronik sigara aleti çalıştırıldığı zaman, içerisine koyulan likit buharlaşarak azaldığı için hem içene hem de aynı ortamda olan kişiye herhangi bir zarar vermemektedir.
 
 
Sigarada ateş kullanıldığı için daima yangın riski taşımaktadır. Ancak elektronik sigarada ateş kullanımı olmadığı için yangın riski de yoktur. Kullanımı yasak olmayan elektronik sigara, her alanda kullanılarak sigara kullanımını azaltmaktadır. Küçük yapısı ile cepte taşınabilen elektronik sigaranın herhangi bir ağır kokusu da yoktur. Bu sayede çevreye herhangi bir zarar dokunmaz. Sigaranın her markası nikotin ile üretilmiştir ve ciddi zararlar verir. Ancak elektronik sigara nikotinsiz likit seçeneği sunmaktadır.Sigara bir kere yakıldığı zaman bitirilmesi gerekmektedir, yoksa ziyan olmaktadır. Elektronik sigara kullanırken ise sigara içimine ara verilmek istendiği zaman elektronik sigara kapatılır ve istenildiği zaman yeniden içilmeye başlanabilir. Bu da ziyan olma sorununu ortadan kaldırmış olur. Sigaraya göre farklı birçok avantajı olan elektronik sigara, özellikle sağlığa zarar vermeden sigaranın bırakılmasına yardım etmesi ile önemlidir.
 

Leave a Comment