Elektronik Sigara Zararları

Posted by admin 02/12/2017 0 Comment(s)

Elektronik Sigaralar Sigara İçmeyi Bırakmak İçin Güvenilir Bir Alternatif Midir?

Elektronik sigara nedir?

Bir elektronik sigara, puroya, kaleme ya da bir boruya benzeyen uzun bir tüptür. Çoğunun yeniden kullanılabilir ve doldurulabilir kartuşları vardır. Çoğu e-sigara modelinin, bir kartuşu, bir ısıtıcı kısmı, şarj edilebilir bataryası ve elektronik devreleri vardır. Kullanıcı e-sigara cihazını ağız kısmından emdikten sonra, sensör likit solüsyonu buharlaştıran ısıtıcı kısmı aktifleştirir. Kullanıcı aerosol solüsyonu içine çeker. Nikotin içeriği, sıfır ya da yüksek seviyede olabilir. Mililitre başına 24-36 mg nikotin içerebilir. Elektronik sigaradaki solüsyon, tütünde n nikotinin ekstrakte edilerek, propilen glikol ve aroma verici bir maddeyle karıştırılmasıyla elde edilir. Ayrıca, propilen glikol astım hastalarının soluk almayı sağlayan cihazlarında da kullanılır. İsteğe göre, kavun, şeftali, mentol gibi çeşitli aroma vericiler kullanılır.
 
 

E-sigara sağlıklı mıdır?

Elektronik sigaralar tütün içmenin neden olduğu zararlı etkileri ortadan kaldırmak ve sigara içmeye daha sağlıklı bir alternatif oluşturmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Bazı çalışmalar, e-sigara modellerinin sigara içme alışkanlığını bırakmak için faydalı olduğunu göstermiştir. Fakat bazı çalışmalar da elektronik sigara içmenin tek başına bazı zararları olabileceğini göstermiştir. Buna rağmen elektronik sigara içmenin, tütünden daha az zararlı olduğu düşünülmektedir.
 
 

Elektronik sigara zararları:

 
 1) Çoğu e-sigara bağımlılık yapıcı olan nikotini içerir ve nikotin ergenlik dönemindeki kişilerin beyninde değişimleri tetikler. Fetüs gelişimini etkileyebileceği için hamilelerin kullanmaması gerekir. Ayrıca, nikotin tek başına kansorejen bir madde olduğu için, nikotin içeren elektronik sigara modellerinin sağlığa zararlı olma ihtimali vardır.
 
 2) Aerosol solüsyonu, toksik olabilecek çözücüleri ve aroma verici kimyasalları içerir. Ayrıca, toksik olabilecek formaldehit ve asetaldehiti içermektedir.
 
 3) Elektronik sigara, akciğerleri çeşitli kimyasallara maruz bırakır. Bu kimyasallardan dicetyl geri dönüşümsüz bir akciğer hastalığına neden olabilir. Ayrıca, PLOS ONE dergisinde yayınlaşmış bir çalışmada fare modelinde elektronik sigara akciğerlerdeki anti-mikrobiyal savunmayı zayıflatmıştır.
 
 4) Elektronik sigaradaki likit solüsyon, yanlışlıkla yutulursa ölümcül bir zehirdir.
 
 5) Ergenlik dönemindeki kişilerin elektronik sigara kullanması, bu kişileri tütün içmeye daha eğilimli hale getirebilir.
 
 6) Düzenli olarak nikotin kullanmak, kokain gibi maddeleri kullanma eğilimini arttırabilir.
 
 7) Elektronik sigaranın içildiği ortamda pasif içici olan kişiler de elektronik sigaranın yaydığı karsinojenik maddelere maruz kaldığı için zararlı etkiler oluşabilir.
 
Etkileri henüz FDA tarafından onaylanmamıştır. Kanunlara göre elektronik sigara kullanacak kişilerin 18 yaşından büyük olma zorunluluğu vardır. Dünya üzerindeki dokuz ülke tarafından uygulanan kurallara göre sigara içilmesi yasak olan alanda elektronik sigara içilmesi de yasaktır.
 

Leave a Comment